MPC885CVR66
Part number:
MPC885CVR66
Product Category:
Microprocessors
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Speed
66MHz