MPC870CVR66
Part number:
MPC870CVR66
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
Security Features
RAM Controllers
DRAM
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Speed
66MHz