MPC855TCVR66D4
Part number:
MPC855TCVR66D4
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Voltage - I/O
3.3V
Speed
66MHz
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
Additional Interfaces
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Ethernet
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (TA)