MPC8245LVV300D
Part number:
MPC8245LVV300D
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC82XX 300MHZ 352TBGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Co-Processors/DSP
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Security Features
Package / Case
352-LBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V
Core Processor
PowerPC 603e
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Speed
300MHz