MCF5272VM66
Part number:
MCF5272VM66
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
Number of I/O
32
Program Memory Type
ROM
Speed
66MHz