MC68HC000EI16
Part number:
MC68HC000EI16
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU M680X0 16MHZ 68PLCC
Encapsulation:
Tube
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Co-Processors/DSP
RAM Controllers
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Voltage - I/O
5.0V
Security Features
Additional Interfaces
Speed
16MHz