MC68302EH16C
Part number:
MC68302EH16C
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 132PQFP
Encapsulation:
Tray
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Voltage - I/O
5.0V
Security Features
Speed
16MHz