MAX8881EUT50+T
Part number:
MAX8881EUT50+T
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:
IC REG LINEAR 5V 200MA SOT-6
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
12V
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Package / Case
SOT-23-6
Supplier Device Package
SOT-23-6
Control Features
Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 50mA