LTC4300A-2CMS8#TRPBF
Part number:
LTC4300A-2CMS8#TRPBF
Product Category:
Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Active
Number of Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Signal Conditioning
Current - Supply
5.1mA
Delay Time
Input
2-Wire Bus
Output
2-Wire Bus
Data Rate (Max)
400kHz
Type
Buffer, Accelerator
Applications
I2C - Hotswap
Capacitance - Input
10 pF