LTC1844ES5-2.5#TRPBF
Part number:
LTC1844ES5-2.5#TRPBF
Description:
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
150mA
PSRR
50dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA