LTC1798CS8-2.5#PBF
Part number:
LTC1798CS8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.15% 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Current - Output
10 mA
Noise - 10Hz to 10kHz
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Reference Type
Series
Temperature Coefficient
40ppm/°C
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8µVp-p
Tolerance
±0.15%