LTC1258CMS8-2.5#PBF
Part number:
LTC1258CMS8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Description:
IC VREF SERIES 0.21% 8MSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Current - Output
10 mA
Noise - 10Hz to 10kHz
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Reference Type
Series
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8µVp-p
Temperature Coefficient
60ppm/°C
Current - Supply
8.5µA
Tolerance
±0.21%