LT3020EMS8-1.8#PBF
Part number:
LT3020EMS8-1.8#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8-MSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
10V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
56dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 100mA
Current - Supply (Max)
3.5 mA