LT3020EDD-1.2#PBF
Part number:
LT3020EDD-1.2#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8-DFN
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
10V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 100mA
Current - Supply (Max)
3.5 mA