LT1963EST-3.3#PBF
Part number:
LT1963EST-3.3#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-3
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
63dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
120 mA