LT1963EST-1.5#TRPBF
Part number:
LT1963EST-1.5#TRPBF
Description:
IC REG LIN 1.5V 1.5A SOT-223-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
PSRR
63dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
120 mA