LT1963ES8-1.5#PBF
Part number:
LT1963ES8-1.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 8-SO
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
PSRR
63dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
120 mA