LT1962EMS8-1.8#TRPBF
Part number:
LT1962EMS8-1.8#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8-MSOP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Current - Output
300mA
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 300mA