LT1809CS8#PBF
Part number:
LT1809CS8#PBF
Product Category:
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
Encapsulation:
Tube
Active
Amplifier Type
Standard
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Number of Circuits
1
Output Type
Rail-to-Rail
Voltage - Input Offset
800 µV
Current - Supply
15mA
Current - Output / Channel
85 mA
Voltage - Supply Span (Max)
12.6 V
Gain Bandwidth Product
180 MHz
-3db Bandwidth
320 MHz
Slew Rate
350V/µs