LT1790BIS6-2.5#TRPBF
Part number:
LT1790BIS6-2.5#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Current - Output
5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Reference Type
Series
Tolerance
±0.1%
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Current - Supply
80µA
Noise - 10Hz to 10kHz
48µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz
32µVp-p
Voltage - Input
3V ~ 18V