LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
Part number:
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Output
5 mA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Tolerance
±0.05%
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Current - Supply
75µA
Noise - 10Hz to 10kHz
14µVrms
Voltage - Input
2.6V ~ 18V