LT1790ACS6-1.25#TRPBF
Part number:
LT1790ACS6-1.25#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Output Type
Fixed
Current - Output
5 mA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Reference Type
Series
Tolerance
±0.05%
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Current - Supply
75µA
Noise - 10Hz to 10kHz
14µVrms
Voltage - Input
2.6V ~ 18V