LT1764EQ-3.3#TRPBF
Part number:
LT1764EQ-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR
63dB (120Hz)
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A
Current - Supply (Max)
200 mA