LT1763CS8-3.3#TRPBF
Part number:
LT1763CS8-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SO
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA