LT1762EMS8-2.5#TRPBF
Part number:
LT1762EMS8-2.5#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8-MSOP
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA