LT1761ES5-2.8#TRPBF
Part number:
LT1761ES5-2.8#TRPBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LIN 2.8V 100MA TSOT-23-5
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA