LT1761ES5-2.5#TRPBF
Part number:
LT1761ES5-2.5#TRPBF
Description:
IC REG LIN 2.5V 100MA TSOT-23-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA