LT1634AIS8-2.5#PBF
Part number:
LT1634AIS8-2.5#PBF
Description:
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Tolerance
±0.05%
Current - Output
50 mA
Current - Cathode
8 µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz