LT1634ACS8-1.25#TRPBF
Part number:
LT1634ACS8-1.25#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Input
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Output Type
Fixed
Reference Type
Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Tolerance
±0.05%
Current - Output
100 mA
Noise - 0.1Hz to 10Hz