LT1587CT-3.6#PBF
Part number:
LT1587CT-3.6#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 3A TO220-3
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Output
3A
PSRR
72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V