LT1587CM-3.45#TRPBF
Part number:
LT1587CM-3.45#TRPBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.45V 3A DDPAK-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Total price
750
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3A
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.45V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A