LT1587CM-1.5#TRPBF
Part number:
LT1587CM-1.5#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A DDPAK-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Total price
750
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Current - Output
3A
PSRR
72dB (120Hz)
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 3A