LT1585CM-3.3#TRPBF
Part number:
LT1585CM-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 4.6A DDPAK-3
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Current - Output
4.6A
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4.6A