LT1585CM-1.5#PBF
Part number:
LT1585CM-1.5#PBF
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 4.6A DDPAK-3
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
PSRR
72dB (120Hz)
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Current - Output
4.6A
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4.6A