LT1584CT-3.6#PBF
Part number:
LT1584CT-3.6#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 7A TO220-3
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-3
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
PSRR
72dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
7V
Current - Output
7A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 7A