LT1529CQ-3.3#TRPBF
Part number:
LT1529CQ-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Current - Output
3A
PSRR
62dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.95V @ 3A
Current - Supply (Max)
160 mA