LT1521CST-3.3#TRPBF
Part number:
LT1521CST-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT-223-3
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Surface Mount
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Current - Output
300mA
PSRR
58dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Current - Supply (Max)
12 mA
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 300mA