LT1461AIS8-2.5#TRPBF
Part number:
LT1461AIS8-2.5#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Reference Type
Series
Current - Output
100 mA
Current - Supply
70µA
Tolerance
±0.04%
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Voltage - Input
3V ~ 20V