LT1461ACS8-2.5#TRPBF
Part number:
LT1461ACS8-2.5#TRPBF
Description:
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
100 mA
Current - Supply
70µA
Tolerance
±0.04%
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Voltage - Input
3V ~ 20V