LT1460GIZ-10#PBF
Part number:
LT1460GIZ-10#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.25% TO92-3
Encapsulation:
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Output Type
Fixed
Current - Supply
360µA
Reference Type
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Tolerance
±0.25%
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
10.9V ~ 20V