LT1460FCMS8-2.5#PBF
Part number:
LT1460FCMS8-2.5#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.15% 8MSOP
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Reference Type
Series
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Supplier Device Package
8-MSOP
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Tolerance
±0.15%
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
3.4V ~ 20V