LT1460BIS8-10#PBF
Part number:
LT1460BIS8-10#PBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Output Type
Fixed
Current - Supply
360µA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Reference Type
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Tolerance
±0.1%
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
10.9V ~ 20V