LT1460ACS8-10#TRPBF
Part number:
LT1460ACS8-10#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC VREF SERIES 0.075% 8SOIC
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Current - Supply
360µA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Reference Type
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz
40µVp-p
Tolerance
±0.075%
Current - Output
40 mA
Voltage - Input
10.9V ~ 20V