LT1389ACS8-1.25#TRPBF
Part number:
LT1389ACS8-1.25#TRPBF
Product Category:
Voltage Reference
Description:
IC VREF SHUNT 0.05% 8SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Input
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Output Type
Fixed
Reference Type
Shunt
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Supply
Current - Cathode
600 µA
Current - Output
20 mA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Tolerance
±0.05%
Noise - 0.1Hz to 10Hz