LT1236BIN8-10#PBF
Part number:
LT1236BIN8-10#PBF
Description:
IC VREF PRECISION 0.1% 8DIP
Encapsulation:
Tube
Total price
100
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
8-PDIP
Current - Supply
2mA
Current - Output
10 mA
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Tolerance
±0.1%
Reference Type
Series, Shunt, Buried Zener
Noise - 0.1Hz to 10Hz
6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
3.5µVrms
Voltage - Input
11.5V ~ 40V
Current - Cathode
1.7 mA