LT1129IT-3.3#PBF
Part number:
LT1129IT-3.3#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 700MA TO220-5
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
TO-220-5
Package / Case
TO-220-5
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Control Features
Enable
PSRR
64dB (120Hz)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA
Current - Output
700mA
Current - Supply (Max)
90 mA