LT1129IST-3.3#TRPBF
Part number:
LT1129IST-3.3#TRPBF
Description:
IC REG LIN 3.3V 700MA SOT-223-3
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
PSRR
64dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA
Current - Output
700mA
Current - Supply (Max)
90 mA