LT1121IZ-3.3#PBF
Part number:
LT1121IZ-3.3#PBF
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO92-3
Encapsulation:
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Supply (Max)
14 mA
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
PSRR
58dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA