LT1121IN8-3.3#PBF
Part number:
LT1121IN8-3.3#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-PDIP
Encapsulation:
Tube
Total price
150
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
8-PDIP
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Supply (Max)
14 mA
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
PSRR
58dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA