LT1118CST-2.85#TRPBF
Part number:
LT1118CST-2.85#TRPBF
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT-223-3
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
80dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Current - Output
800mA
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA